Kołobrzeg to od lat absolutny TOP popularności wśród gmin nadmorskich i liczby udzielanych noclegów. W rankingach najpopularniejszych miejsc nad Bałtykiem, przewyższa nawet takie kierunki jak Gdańsk, Świnoujście czy Władysławo. Niektórych mogłaby zmartwić ta informacja, w obawie przed zbyt dużym tłumem lub brakiem dostępnych noclegów w atrakcyjnych cenach. Nic bardziej mylnego. Świetnie rozbudowana oferta noclegowo-gastronomiczna Kołobrzegu, a także okolicznych miejscowości, jak Grzybowo, Dźwirzyno, Rogowo czy Mrzeżyno, sprawia, iż ruch turystyczny symetrycznie się tutaj rozkłada i nadal pozwala w spokoju wypocząć i intymnie obcować z otaczającą, wyjątkową przyrodą. Co sprawia, że Kołobrzeg jest tak popularny wśród turystów z Polski, jak i zagranicy? Oto kilka powodów, dla których koniecznie trzeba odwiedzić to miasto.

Kołobrzeg – miasto uzdrowisko 

Uzdrowisko Kołobrzeg to ponad 200 lat tradycji i rozbudowy oferty sanatoryjnej, która nieprzerwanie przyciąga do miasta niezliczone rzesze kuracjuszy. Na terenie Kołobrzegu znajduje się niemal 30  obiektów sanatoryjnych i przyrodoleczniczych, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Miasto Kołobrzeg posiada nawet dzielnice, zwaną zwyczajowo Dzielnicą Uzdrowiskową, od nagromadzenia na jej obszarze ośrodków sanatoryjno-leczniczych. Wyjątkowy mikroklimat, czyste powietrze, bogate w mikroelementy i charakterystyczny nadmorski aerozol. Do tego źródła solankowe, pokłady borowiny i uzdrowiskowe wody mineralne: Perła Bałtyku i Jantar, to wszystko sprawia, że Kołobrzeg otrzymał miano jednego z najznakomitszych uzdrowisk nad Morzem Bałtyckim. 


Kołobrzeskie plaże 

Piękno plaż Kołobrzegu ciężko opisać w kilku zdaniach. Łączą w sobie wygody i infrastrukturę plaż miejskich, z niewątpliwym małomiasteczkowym urokiem plaż dzikich. Cała długość linii brzegowej Kołobrzegu to ponad 12 kilometrów. Znajdują się tutaj aż trzy Kąpieliska: Zachodnie, Centralne i Wschodnie, każde w nieco innym klimacie i z inną ofertą rekreacyjno-turystyczną. Kąpielisko Kołobrzeg, nieprzerwanie od ponad 10 lat, otrzymuje status „Błękitnej Flagi”, czyli wyróżnienia dla kąpieliska morskiego, które spełnia najwyższe wymogi bezpieczeństwa, czystości wody, plaży i powietrza, a także bogatej infrastruktury towarzyszącej. Wzdłuż plaży Centralnej, ciągnie się Park Żeromskiego o wielkości ponad 30 hektarów, z licznymi ścieżkami dla pieszych i rowerzystów. Zdecydowanie najbardziej urokliwe będą spacery plażami Kołobrzegu, poza wysokim sezonem. 

Molo w Kołobrzegu 

Niewątpliwie, plaża i kołobrzeskie molo, to pierwsza destynacja dla każdego nowego turysty, odwiedzjącego Kołobrzeg. Konstrukcja molo ma ponad 220 metrów długości i aż 9 metrów szerokości. Spacer kołobrzeskim molo jest równie urokliwy w dzień, jak i w nocy, dzięki imponującej świetlnej iluminacji, jak została na nim zamontowana podczas ostatniego remontu. Odwiedzających ucieszy fakt, iż wstęp na molo w Kołobrzegu jest darmowy, a w jego okolicy znajduje się wiele dobrych restauracji, sklepów z lokalnymi produktami i pamiątkami, a także liczne atrakcje dla najmłodszych. Rozciągają się stąd piękne widoki na port, wpływające i wypływające statki, a także hotele i sanatoria wzdłuż linii brzegowej. 

Porty w Kołobrzegu

Na terenie Kołobrzegu znajdują się 3 różne porty: Port Morski, Port Wojenny oraz Port Jachtowy, usytuowany w głębi miasta na Wyspie Solnej. Portem centralnym jest Port Morski, gdzie znajdziemy licznie zacumowane statki i kutry, oferty rejsów morskich czy smażalnie świeżych ryb. W porcie Wojennym możemy podziwiać kutry torpedowe i inne okręty wojenne, wchodzące w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Natomiast w porcie jachtowym urzekną nas swoim pięknem i luksusem – jachty i łodzie motorowe, a także nowoczesna Marina Solna. 

Latarnia Morska Kołobrzeg 

Latarnia Morska w Kołobrzegu powstała w ujścia rzeki Parsęty już w 1770 roku. Ma niemal 30 metrów wysokości, a na jej szczycie znajduje się taras, z którego rozpościera się panoramiczny widok 360 stopni a całą okolicę, Port Morski i Port Wojenny, plaże i Morze Bałtyckie oraz miasto Kołobrzeg. Cała budowla jest wyjątkowo malownicza, ceglana, czerwona konstrukcja, zwieńczona białym dachem. 

Starówka i Ratusz Miejski Kołobrzeg

To co wyróżnia Kołobrzeg na tle innych miejscowości wybrzeża Morza Bałtyckiego, to jednoczesna bliskość plaży i zabytkowej miejskiej Starówki. Znacząca jej część została odbudowana i zrekonstruowana po II wojnie światowej, jednak zachowało się na niej kilka wyjątkowych obiektów historycznych, w niezmienionej formie od setek lat: gotycka Bazylika pw. Wniebowzięcia NMP, wybudowana w XIV wieku, dawne elementy systemu obronnego i fortyfikacji miasta: Baszta Lontowa i Baszta Więzienna oraz fragmenty umocnień Twierdzy Kołobrzeg. Zdecydowaną perłą architektury Kołobrzegu, jest neogotycki Ratusz Miejski z początków XIX wieku, którego niezwykła bryła przypomina bardziej średniowieczny zamek. 

Rejsy wycieczkowe po Morzu Bałtyckim

Będąc na wakacjach w Kołobrzegu, koniecznie należy zafundować sobie i bliskim, rejs po wodach Morza Bałtyckiego. Można wybierać  z bogatej oferty rejsów Kołobrzeskiej Żeglugi Pasażerskiej oraz oferty przewoźników prywatnych: rejsy krajowe, rejsy międzynarodowe, np. na wyspę Borholm, rejsów wycieczkowych po redzie portu Kołobrzeg i Morzu Bałtyckim oraz rejsów specjalistycznych np. dla wędkarzy czy płetwonurków. Niezwykłą atrakcją dla całych rodzin, będą wyprawy stylizowanymi statykami – Pirat i Viking, a także rejsy prawdziwym wojennym Okrętem Torpedowym.  

Atrakcje dla dzieci 

W Kołobrzegu nie sposób wyliczyć atrakcji przygotowanych dla najmłodszych gości odwiedzających miasto. Zacznijmy od typowo morskich, czyli Oceanarium z setkami europejskich i egzotycznych gatunków, takich jak piranie, żółwie morskie, skrzydlice, a także rekiny rafowe i czarnopłetwe. Kolejną atrakcją dla dzieci jest Miasto Myszy, wyjątkowo oryginalne miejsce, w którym w sposób niezwykle ciekawy zostało przedstawione życie myszy, w ich stylizowanym mini – „mysim mieście”. Muzeum 6D Maszoperia, czyli interaktywne przedstawienie stylu życia polskich, nadmorskich społeczności w przeszłości. Inne warte odwiedzenia miejsca to: Piracka Przygoda na Reducie Solnej, park rozrywki Dziki Zachód w Zieleniewie, gdzie znajdują się lunapark, Wioska Indiańska i Western City, a także kołobrzeskie Muzeum Figur Woskowych. 

Szlaki piesze i rowerowe 

Setki kilometrów świetnie utrzymanych i oznaczonych tras, będących fragmentami szlaków lokalnych, krajowych oraz międzynarodowych. W Kołobrzegu znajdziemy malownicze trasy rowerowe, wzdłuż plaż oraz wiodące do okolicznych miejscowości. Najpopularniejsze z nich to trasa rowerowa do Mrzeżyna, Ustronia Morskiego, Dźwirzyna czy po Nadmorskim Parku Zdrojowym. Również miłośnicy pieszych wycieczek nie będą się nudzić. I nie mowa tutaj wyłącznie o przepięknych spacerach brzegiem morza w kierunku Grzybowa. Na ternie Kołobrzegu wyznaczone zostały również inne ciekawe trasy, np. Miejski Szlak Fortyfikacji czy wyprawa szlakiem nadbrzeżnych pomników przyrody. 

Apartamenty wakacyjne w Kołobrzegu – wysokie standard, niskie ceny 

Kołobrzeg posiada jedną z najatrakcyjniejszych i najbardziej wszechstronnych ofert i bez noclegowych nad polskim morzem. W ofercie apartamentów na wynajem w Kołobrzegu, znajdziemy tanie mieszkania, a także apartamenty w standardzie premium. Ceny apartamentów i mieszkań na wynajem wakacyjny, wahają się w zależności od przewidzianych udogodnień oraz odległości od plaży i brzegów morza. Niezależnie, jakim budżetem dysponujesz, w Kołobrzegu na pewno znajdziesz nocleg i apartament wakacyjny, na swoją kieszeń. Sprawdź ofertę apartamentów dostępną na naszej stronie visito.pl. 

Sprawdź: Apartamenty Kołobrzeg.