Świnoujście, miasto tylu atrakcji turystycznych, że nawet jego mieszkańcom trudno wymienić i poznać je wszystkie. Położone w województwie zachodniopomorskim, jest najdalej wysuniętym na zachód miastem Polski, bezpośrednio sąsiadującym z granicą polsko-niemiecką. Świnoujście to miejsce o wielu obliczach, ważny ośrodek gospodarki i turystyki morskiej, port handlowy oraz komunikacyjny, baza marynarki wojennej, a przy tym uzdrowisko i kurort wakacyjny. Jeśli jeszcze nigdy nie miałeś okazji spędzić tutaj choćby kilku dni, zdecydowanie to jeden z pierwszych kierunków nad wybrzeżem Morza Bałtyckiego, który obowiązkowo należy poznać. Najpiękniejsze miejsca nad polskim morzem? Zapraszamy na krótką wycieczkę po Świnoujściu

Miasto położone jest na 44 wyspach 

Świnoujście to jedyne miasto w Polsce leżące na 3 dużych wyspach: Wolin, Uznam oraz Karsibór. W obszarze administracyjnym miasta znajdują się jeszcze, dziesiątki mniejszych oraz większych wysp i wysepek, których łącznie możemy naliczyć 44. Patrząc na mapę Polski, Świnoujście to możliwie najciekawiej położone miasto w naszym kraju, które niemal z każdej strony otoczone jest wodą. Od południa okalają do wody majestatycznego Zalewu Szczecińskiego, od północy Morza Bałtyckiego. 

Plaża miejska Świnoujście 

Piękna i szeroka plaża, idealna na długie spacery brzegiem morza. Jej łączna długość to 10 kilometrów, z czego 4 km znajdują się na wyspie Wolin, a 6 km na wyspie Uznam. Wzdłuż plaży znajdziemy bogatą infrastrukturę handlowo-usługową, liczne bary, kawiarnie i dobre restauracje. Plaża w Świnoujściu zachwyca zarówno latem, jak i zimą. Podczas spacerów można podziwiać liczne statki wypływające lub wpływające do świnoujskiego portu oraz gazoportu. Świnoujskie kąpielisko miejskie na wyspie Uznam, nieprzerwanie od 15 lat, otrzymuje certyfikat „Błękitnej Flagi”, czyli wyróżnienia przyznawanego wyłącznie najczystszym i najbezpieczniejszym kąpieliskom nad polskim wybrzeżem. 

Promenada w Świnoujściu 

Zielona arteria Świnoujścia to jej słynna i popularna, zarówno wśród mieszkańców miasta jak i turystów, świnoujska promenada. Liczne miejsca do wypoczynku, place zabaw dla dzieci, źródełka z wodą pitną, parkingi i stacje napraw dla rowerów oraz siłownie na świeżym powietrzu. Wzdłuż promenady znajdziemy wiele lokali gastronomicznych i sklepów z lokalnymi przysmakami oraz pamiątkami. Latem odbywają się tutaj koncerty, pokazy kabaretowe, minikoncerty artystyczne i teatralne, muzyków czy zespołów ludowych. 

Podziemne miasto Wolin 

Kierunek dla pasjonatów historii oraz polecane miejsce, by w sposób aktywny i niestandardowy, zaciekawić dzieci i młodzież, historią Polski i II Wojny Światowej. Podziemne miasto na wyspie Wolin to obiekt militarny, w którego skład wchodzi sieć podziemnych korytarzy oraz wielkich schronów, ukrytych pod nadmorskimi wydmami Świnoujścia. Ta wycieczka to prawdziwa podróż w czasie. 

Rejsy po okolicznych wodach Świnoujścia 

Jedną z popularniejszych i zdecydowanie najatrakcyjniejszych form spędzania wolnego czasu i urlopu w Świnoujściu, są rejsy statkami i katamaranami. Można wybrać się na rejs po porcie, wodach Bałtyku lub wodach Zalewu Szczecińskiego. W sezonie wysokim kursuje wiele połączeń do niemieckich kurortów i miejscowości letniskowych takich jak: Bansin, Ahlbeck, Heringsdorf, a także na niezwykle malowniczą wyspę Rugia, która słynie z zapierających dech w piersiach śnieżnobiałych klifów. Ze Świnoujścia, droga wodną, możemy udać się również do Międzyzdrojów lub Szczecina. 

Liczne szlaki rowerowe 

Wybierając się na wakacje do Świnoujścia, warto rozważyć zabranie ze sobą roweru lub zaplanować wynajem roweru i spędzenie, co najmniej jednego dnia, na wycieczce rowerowej. Miłośników dwóch kółek, ucieszy informacja, że na terenie Świnoujścia i jego okolicy, możemy naliczyć aż 109 kilometrów doskonalone przygotowanych tras rowerowych, o różnych poziomach trudności. Możemy wybrać te bardziej wyczynowe lub typowe rekreacyjne, na wycieczkę rowerową z całą rodziną. Szlaki rowerowe Świnoujścia spełniają iście europejskiej standardy. Warte polecenie są miedzy innymi: szlak przez Świdny Las czy szlak dookoła Wyspy Karsibór

Falochrony i Stawa Młyny

Obowiązkowe miejsca na wycieczkę będąc w Świnoujściu. Jeśli planujecie tutaj dłuższe wakacje, świnoujskie falochrony będą wielokrotnie, jednym w ulubionych kierunków spacerowych o każdej porze dnia. Falochron Zachodni na wyspie Uznam ciągnie się w głąb morza na długość ponad 350 metrów, a na jego końcu znajduje się symbol Świnoujścia Sława Młyny – bajkowo wyglądająca sława w kształcie wiatraka, służąca aktualnie celom nawigacyjnym. Falochron Centralny na wyspie Wolin ma długość aż 1 400 metrów i jest najdłuższym tego typu obiektem w Europie. 

Latarnia Morska Świnoujście 

Najwyższa latarnia morska nad morzem Bałtyckim i jedna z najwyższych latarń morskich na świecie. Ma wysokość niemal 70 metrów, a do tarasu widokowego na jej szczycie prowadzi ponad 300 schodów. Z tarasu latarni rozciąga się przepiękny widok na lewobrzeże Śiwnoujścia i wyspę Uznam, Wolin i Międzyzdroje oraz ujście rzeki Śiwny. Jest obiektem ceglanym i została wybudowana w połowie XIX wieku. Aby poznać bliżej niezwykł

Park Zdrojowy w Świnoujściu 

Zabytkowy park krajobrazowy usytuowany na Wyspie Uznam o powierzchni ponad 58 hektarów. Pierwsze prace i nasadzenia rozpoczęte zostały już XVIII wieku, a główny rozkwit Parku Zdrojowego nastąpił w połowie XIX wieku, kiedy do Świnoujście stawało się coraz popularniejszym kierunkiem uzdrowiskowym. Obok klasycznych rodzajów drzew i roślin Europy Środkowo-Wschodniej, znajdziemy tutaj również wiele ciekawych okazów roślinności charakterystycznej dla basenu Morza Śródziemnego. Znajdują się tutaj również liczne Parku Zdrojowego miejsca do wypoczynku i place zabaw, kwieciste aranżacje i klomby, alejki i fontanny. To z pewnością niezwykle klimatyczne miejsce na spacer, zwłaszcza w sezonie letnim. 

Świnoujście – doskonała baza apartamentów wakacyjnych pod wynajem 

Ostatnim, lecz równie istotnym argumentem za wybraniem Świnoujścia jako idealnego kierunku wakacyjnego, jest bogata oferta apartamentów na wynajem, o ponadprzeciętnych standardach i bardzo dobrych cenach. Znajdziesz tutaj apartamenty premium oraz VIP, w których zachwycą Cię liczne udogodnienia, takie jak sauny, baseny czy jaccuzi oraz bliskość plaży i morza. Oferta apartamentów na wynajem w Świnoujściu to również szeroki wybór pięknych apartamentów „budżetowych”, w standardzie ekonomicznym, zarówno na wyjazd indywidualny, dla par oraz apartamenty dla rodzin z dziećmi.

Z visito.pl znajdziesz swój idealny apartament wakacyjny w Świnoujściu. 

Sprawdź: Apartamenty Świnoujście.