Leżenie godzinami na plaży to nie dla Ciebie? Chcesz zapracować sobie na to, aby wieczorem móc bez wyrzutów sumienia zjeść rybkę z frytkami? Kołobrzeg ma do zaoferowania sportowe atrakcje, jakie urozmaicą każdy urlop. Kilometry asfaltowych i gruntowych szlaków rowerowych, parki i promenady idealne na treningi biegowe, spacery i nordic walking, doskonałe warunki wietrzne dla sportów wodnych, całoroczne korty tenisowe.

Zimą i latem, nie sposób się tutaj nudzić!

Szlaki rowerowe gminy Kołobrzeg

Kto jest fanem jazdy na dwóch kółkach, powinien chociaż raz odwiedzić Kołobrzeg. Tutejsze trasy obfitują w tyle atrakcji i są tak malownicze, że zachwyt po takich wycieczkach na długo pozostanie w pamięci. Mowa tutaj przede wszystkim o szlaku rowerowym wzdłuż plaży i brzegów Morza Bałtyckiego. Jest on częścią krajowego, ale też europejskiego szlaku wokół Bałtyku – międzynarodowej trasy R10. Niewiele jest miejsc w naszym kraju, gdzie na tak dobrze utrzymanych drogach można pojeździć rekreacyjne i nieco bardziej wyczynowo, wsłuchując się w szum fal i śpiew nadmorskich ptaków.

Jakie trasy polecamy?

1. Trasa rowerowa R1O

Kołobrzeg to idealne miejsce na rozpoczęcie wycieczek międzynarodową trasą R10. W zależności od długości trasy jaka Cię interesuje, możesz wybrać za cel podróży miejscowości na zachód od Kołobrzegu: Dziwnówek, Rewal, Niechorze, Pogorzelica czy Mrzeżyno i Dźwirzyno. Na wschód, doskonale utrzymaną ścieżką rowerową dojedziesz do Ustronia Morskiego, Mielna, a dla bardziej aktywnych, polecamy przejazd za Mielnem – mierzeją Jeziora Jamno oraz Jeziora Bukowno. Taka wycieczka z pewnością będzie niezapomnianym doświadczeniem.

2. Szlak dookoła Jeziora Resko Przymorskie

Ok. 50 km świetnie utrzymanej nawierzchni asfaltowej, gruntowej i leśnej. Trasa rozpoczyna się przy Warzelni Soli w Kołobrzegu, potem polnymi i leśnymi drogami wije się w kierunku Grzybowa. Jezioro Resko Przymorskie zaleca się objeżdżać od strony południowej w kierunku Dźwirzyna – i z powrotem wzdłuż morza R10 na Kołobrzeg.

3. Szlak Bocianich Gniazd

Trasa licząca 24 km po nawierzchni asfaltowej i gruntowej. Jest wybierana nie tylko przez rowerzystów, ale cieszy się także dużym powodzeniem wśród pieszych. Wiedzie przez istne bogactwa przyrodnicze regionu – urokliwe lasy, pełne ptactwa i bocianich gniazd pola, łąki, wsie. Po drodze mijamy liczne zabytki architektury drewnianej, neogotyckie kościoły, młyny wodne, gospodarstwa rolne z XIX wieku czy piękne odrestaurowane tradycyjne domy wzniesione techniką ryglową, tak charakterystyczne dla architektury Pomorza.

4. Szlak Ku Słońcu Kołobrzeg

To wyprawa jednocześnie sportowa, rekreacyjna, ale i o walorach historycznych. Trasa liczy ok. 35 km i wiedzie przez obszary przyrody ściśle chronionej, leśne i polne widoki, jakby żywcem zaczerpnięte z komputerowych tapet Windowsa. Po drodze zatrzymaj się w Dźwirzynie, w porcie i przystanie jachtowej oraz na ul. Wyzwolenia w Alei Dębów Szypułkowych, liczących niemal 300 lat. W Karcinie i Sarbii podziwiać możesz historyczne zabudowania oraz bocianie gniazda.

Chcesz wiedzieć więcej?
MAPA SZLAKÓW ROWEROWYCH W GMINIE KOŁOBRZEG – POBIERZ:  https://www.osrodekprzystan.pl/wp-content/uploads/2018/03/Rowerem_po_Gminie_Kolobrzeg.pdf

Sporty wodne w Kołobrzegu

Ilość wodnych atrakcji, jak na jeden z najpopularniejszych nadmorskich kurortów przystało, jest równie imponująca jak długości kołobrzeskich szlaków rowerowych.

Do głównych sportowych aktywności zaliczamy: windsurfing, kitesurfing, regaty morskie, spływy kajakowe rzeką Parsętą, kajaki morskie, SUP morski, skutery wodne czy ponad 50 niecek basenowych na terenie miasta.

Na co przede wszystkim zwrócić uwagę?

1. Baseny i Aquaparki

Własnymi basenami może pochwalić się ponad 50 obiektów w Kołobrzegu, z których część zdecydowanie zasługuje na wyróżnienie. Są to ośrodki typowo sportowe, rozrywkowe, ale także obiekty spa.

  • Aquapark Milenium – najbardziej rozbudowany kompleks basenowy w Kołobrzegu. Basen sportowy i rekreacyjny, 2 niecki basenowe z hydromasażami, zjeżdżalnie zewnętrzne oraz wewnętrzne, bicze wodne, gejzery i kaskady wodne. Do tego (dla dorosłych) sauna i łaźnia parowa, (dla dzieci) bezpłatny sprzęt sportowy i zabawki wodne.
  • Aquapark Morska Odyseja – oprócz typowych basenów sportowo-rekreacyjnych obiekt udostępnia również niecki z występującymi w okolicy Kołobrzegu, leczniczymi solankami.
  • Basen CRR Niwa – kompleks basenów dla dorosłych i dzieci, w tym jacuzzi, tory pływackie z przeciwprądem oraz sauna.

2. Kitesurfing i windsurfing

Kołobrzeg oraz sąsiednie Dźwirzyno to jedna z najlepszych baz windsurfingowych i kitesurfingowych w Polsce. Można tutaj znaleźć  doświadczonych instruktorów, bogate zaplecze sportowe – przystanie windsurfingowe, wypożyczalnie i przechowywanie sprzętu wodnego oraz odzieży. Kursy indywidualne i dla grup zorganizowanych. Zajęcia odbywają się na Jeziorze Resko Przymorskie – osoby początkujące, a dla szukających mocniejszych wrażeń – na akwenach otwartych Morza Bałtyckiego.  

3. Spływy kajakowe rzeką Parsętą

Rzeka Parsęta to wody o I i II klasie czystości. Taką jakością charakteryzują się głównie wody górskie. Przez tą czystość oraz malownicze położenie, popularne są tutaj spływy kajakowe o różnych długościach tras. Najpopularniejsze mają od 16 do 36 km. Profesjonalny organizator zapewnia transport (osób i kajaków), parkingi, a nawet organizację wycieczek łączonych – rower + kajak.

4. Lodowisko Kołobrzeg

Ucieszy was informacja, że w sezonie zimowym na terenie MOSiR Kołobrzeg czynne jest zewnętrzne lodowisko otwarte dla wszystkich. Obiekt posiada zaplecze gastronomiczne, a także bazę sprzętową oraz serwis.

5. Światowy Festiwal Morsowania

Czymże byłby Kołobrzeg bez swojego prężnie działającego Kołobrzeskiego Klubu Morsów! W styczniu w mieście odbywa się prawdziwe święto fanów „zimowych kąpieli w przeręblu”. Od lat to wydarzenie przyciąga do miasta tysiące uczestników …ale i gości chcących podziwiać zimowe kąpiele morsów. Imprezy towarzyszące, zajęcia edukacyjne, rozrywkowe oraz międzynarodowa integracja na początku każdego roku w Kołobrzegu.

6… może nie sport wodny, a tenis?

Kołobrzeg to również  miasto z piękną tenisową tradycją liczącą ponad 100 lat. Na terenie miasta znajdziemy, ostatnio zmodernizowany, całoroczny kompleks kortów tenisowych Tenis Park. 6 kortów zewnętrznych z mączką ceglaną i 2 korty w hali namiotowej ze sztuczną trawą. Idealne zaplecze do organizacji obozów i wczasów tenisowych dla dzieci oraz młodzieży. Obiekt dysponuje profesjonalnym oświetleniem i ogrzewaniem.

Kołobrzeg to miasto, które postawiło na sport i uzdrowiskowe aktywności. Jeździj na rowerze, biegaj, relaksuj się w basenie, kuruj w solankach, baw z rodziną na korcie!

Aktywny wypoczynek nad Bałtykiem? W Kołobrzegu dzieje się tyle, że możesz wybrać się na przynajmniej miesiąc wypoczynku!